لامپ های گازی (HID) و کاربردهای آن

لامپ های گازی (HID) و کاربردهای آن

آشنایی با لامپ های گازی  High – Intensity Discharge (HID)

لامپ های گازی یا تخلیه گازی که در اصطلاح  تخلیه با گاز پرفشار هم نامیده می‌شوند نوعی از لامپ‌ها هستند که بر اثر گذر الکترون‌های پرانرژی از درون گاز تولید نور می‌کنند. این الکترون‌ها به اتم‌های خنثی درون گاز برخورد می‌کنند و سبب تحریک آن‌ها می‌شوند  و به اصلاح می‌گویند گاز برانگیخته می‌شود.

لامپ های گازی و کاربردهای آن - روشانیکس
دیاگرام مدار جانبی لامپ‌های تخلیه گازی

لامپ‌های تخلیه گازی را از نظر تولید نور مریی می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

–  لامپ‌هایی که مستقیماً نور مریی تولید می‌کنند مانند لامپ بخار جیوه و لامپ بخار سدیم

–  لامپ‌هایی که نور تولیدی آن‌ها نامریی است و برای تولید نور مریی در آن‌ها از تحریک یک جسم فلورسنت استفاده می‌شود که نمونه‌ی رایج آن لامپ مهتابی است.

با توجه به فشار گاز داخل لامپ می‌توان این لامپ‌ها را به دو دسته‌ تقسیم کرد:

–  کم‌فشار، شامل لامپ‌های فلورسنت، فلورسنت فشرده (کم‌مصرف) و سدیمی کم‌فشار

–  پرفشار، شامل لامپ جیوه‌ای پرفشار، متال هالید و سدیمی پرفشار

با توجه به کاربرد، دمای رنگ نور و CRI  مورد نیاز، مواد مختلفی در حباب استوانه‌ای یا بیضی شکل لامپ‌های HID استفاده می‌شوند که  برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • بخار جیوه Mercury-Vapor
  • متال هالید Metal-Halide
  • سرامیک متال هالید Ceramic MH
  • بخار سدیم Ceramic-Vapor
  • زنون Xenon Short-Arc

اولین مدل لامپ‌های گازی که به تولید انبوه رسید، لامپ‌های بخار جیوه یا Mercury-Vapor بود که در ابتدا نوری مابین سبز و آبی تولید می‌کرد. اما مدل های جدید تر آن نوری ملایم تر و مایل به سفید تولید می کنند.

لامپ های متال هالید و متال هالید سرامیکی نیز هستند که نور سفید طبیعی تولید می کنند و برای فضاهایی که احتیاج به نور طبیعی داریم مورد استفاه قرار می گیرند.

لامپ های گازی و کاربردهای آن - روشانیکس
پروژکتور مورد استفاده برای لامپ‌های متال

لامپ های بخار سدیم کم فشار که بازدهی بالایی دارند، نوری مابین زرد و نارنجی تولید می کنند و CRI (شاخص نمود رنگ) نزدیک به صفر دارند. اجسامی که زیر نور این لامپ ها دیده می شوند، به صورت تک رنگ رویت می شوند. این قابلیت، این لامپ ها را برای استفاده در تاریکخانه عکاسی مناسب می کنند.

لامپ‌های سدیم با فشار بالاتر، نور بسیار سفید‌تری تولید می کنند ولی همچنان ته مایه‌ای از نور نارنجی و صورتی دارند. نوع جدیدتری از آنها هم با رنگ اصلاح شده به بازار آمده است که رنگ نور آن بهبود یافته ولی تا حدودی از کیفیت نور آن کاسته شده است.

همانند لامپ های فلورسنت، لامپ های گازی نیز، به بالاست یا ترانس برای راه اندازی و تولید جرقه های لازم برای روشن شدنشان، نیاز دارند.

لامپ های گازی و کاربردهای آن - روشانیکس
انواع بالاست مورد استفاده برای لامپ های گازی

کاربردها

به طور معمول این لامپ ها در جاهایی که نیاز به نور زیاد در فضای کم داریم مورد استفاده قرار می گیرند. این فضا ها شامل باشگاه‌های ورزشی، انبارها، سالن های سینما، استادیوم های فوتبال، فضاهای ورزشی آزاد، جاده ها، پارکینگ ها و مسیرهای عبوری است.

Save

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *