چشمک زدن لامپ ها و روش رفع آن

چشمک زدن لامپ ها و روش رفع آن

تحمل چشمک زدن لامپ های کم مصرف در شب و در هنگام خوابیدن برای خیلی ها دشوار است و بسیاری فکر می کنند که ایراد از لامپ یا مهتابی آنهاست. این اتفاق در هالوژن های ال ای دی ( هالوژن LED ) به صورت دیگری خود را نشان می دهد. به این صورت که حتی در زمان خاموش بودن این هالوژن ها، باز هم احساس می کنید که مقدار کمی نور ایجاد می کنند.
به یکی از دلایل زیر ممکن است این اتفاق بیفتد:
۱- اتصال مستقیم سیم فاز به لامپ می باشد که در چنین شرایطی القای الکتریکی که بر اثر جریان هوا در لامپ ایجاد می شود باعث چشمک زدن لامپ می شود.

چشمک زدن لامپ
چشمک زدن لامپ

۲- در داخل کلید های برق یک لامپ کوچک (چراغ پیلوت) وجود دارد که برای پیدا کردن کلید در شب به کار می رود اما همین لامپ کوچک باعث ایجاد یک جریان ضعیف برگشتی در لامپ می شود و از آنجایی که لامپ های LED و CFL به شدت کم مصرف هستند این جریان ضعیف که براثر نشتی لامپ کوچک داخل کلید به وجود آمده است باعث تحریک لامپ شده و با استفاده از حالت خازنی و ذخیره انرژی داخل لامپ ها یک لحظه لامپ روشن می شود ولی چون جریان به مقدار کافی برای روشن ماندن لامپ وجود ندارد مجدد لامپ خاموش شده تا با شارژ مجدد حالت خازنی روشن شود و این جریان را تخلیه کند .

روش حل مشکل چشمک زدن لامپ

قاب کلید را با یک پیچ گوشتی دوسو در بیاورید و لامپ کوچک داخل کلید را بیرون بکشید، یا می توانید یکی از سیم های آن لامپ کوچک را قطع کنید. قبل از انجام این کار جهت حفظ ایمنی، برق منزل را از جعبه فیوز قطع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *